Výši RPSN je nutné při uzavírání spotřebitelského úvěru věnovat pozornost

Zájemce o spotřebitelský úvěr by se měl důkladně informovat o výši RPSN. Tato zkratka znamená roční procentní sazbu nákladů, která určuje celkové roční náklady spojené s úvěrem a umožňuje spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru.

 

RPSN je číslo, které udává poměr mezi tím, co celkem zaplatíte za půjčku, a částkou, kterou jste si půjčili. Pomůže lépe vybrat výhodnější úvěr. Porovnáním RPSN různých úvěrů snadno zjistíte, který je výhodnější. Čím nižší RPSN, tím levnější úvěr.

 

RPSN bylo do prosince 2016 nepovinné uvádět do smlouvy o úvěru, ale podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, který vyšel v účinnost 1. 12. 2016, má každá instituce poskytující úvěry spotřebitelům povinnost uvádět údaj o RPSN do úvěrové smlouvy přímo do textu, nestačí pouze  jako poznámku pod čarou.

 

Pro lepší pochopení uvádíme názorný příklad:

 

Výše úvěru: 30 000 Kč
•    Počet splátek: 12 měsíčních splátek
•    Úroková sazba p. a. – nominální roční: 35,07 %
•    Výše měsíční splátky: 3 000 Kč
•    RPSN: 41,3 %

 

 

 

27.8.2020

 

 

Projekt "Informační aktivity k posílení občanských kompetencí seniorů v oblasti ochrany jejich práv"  je financován z programu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s názvem: Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností.

Ministerstvo-práce-a-sociálních-věcí-Logo