Tisková zpráva: Potřebujeme novelu energetického zákona, která si posvítí na činnost energošmejdů, shodli se účastníci seminářů

Přestože vláda již na jaře poslala do Poslanecké sněmovny novelu energetického zákona, která má chránit spotřebitele před nekalými praktikami tzv. energošmejdů, sněmovna jej dosud neprojednala ani v 1. čtení. „Je to velmi nešťastné, říká Hynek Kalvoda, z Asociace sociálního poradenství, „od jara našim klientům i pracovníkům poraden slibujeme, že pomoc se blíží, bohužel je však také možné, že s blížícím se koncem volebního období spadne zákon pod stůl. Činnost agresivních zprostředkovatelů prodeje energie přitom v poslední době nijak nepolevuje. Stále více se přitom zaměřují na zvláště zranitelné osoby a zejména seniory.

 

Asociace sociálního poradenství realizovala v tomto roce 20 seminářů k problematice ochrany spotřebitele, jejichž konání finančně podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, a potřeba posílení práv spotřebitelů v oblasti prodeje energie mimo provozovnu zde byla jedním z nejčastěji diskutovaných témat. Jak upozornili účastníci seminářů, nejedná se jen o prodejce určitých dodavatelů. Senioři a další zranitelné osoby, které neznají svá práva, se zaváží k účasti v energetické aukci a následně jsou nuceni k uzavření smlouvy s dodavatelem, který je označen za vítěze, aniž by to pro ně bylo výhodné. 

 

Za všechny případ seniora z Rokycan: Klienta navštívil pán s nabídkou účasti v aukci, díky níž údajně získá levnějšího dodavatele energií. Klient podepsal přihlášku k aukci v přesvědčení, že se pak bude moci rozhodnout, zda k novému dodavateli přejde. Když klientovi přišel dopis s vítěznou nabídkou, rozhodl se ji neakceptovat. Následně byl informován, že novým dodavatelem je další energetická firma v pořadí. I tentokrát se klient v zákonné lhůtě snažil odstoupit, dokonce dvakrát, avšak marně. Bylo mu sděleno, že odstoupit nelze, neboť dle zákona to není možné.

 

V  poradně pána seznámili s jeho právy a pomohli mu formulovat dopis, ve kterém s odkazem na ustanovení občanského zákoníku i energetického zákona trval na svých právech. Teprve pak klient obdržel dopis, ve kterém mu bylo sděleno, že jeho výpověď berou na vědomí. Pokud by byla již účinná novela energetického zákona, podle které bude činnost energetických zprostředkovatelů kontrolovat Energetický regulační úřad, bylo by možné na zprostředkovatele, který zneužívá neznalosti práv zákazníků, podat stížnost a případně mu i odejmout oprávnění k činnosti.

 

„O poznatcích ze seminářů jsme připraveni informovat Ministerstvo průmyslu a obchodu a současně na něj i na poslance apelovat, aby novela energetického zákona, která je nesporná v rámci celého politického spektra, byla co možná nejdříve schválena“, uzavírá Hynek Kalvoda.

 

 

Datum 21.12. 2020

 

 

Kontakt:
Hynek Kalvoda
Předseda Asociace sociálního poradenství, z.s.
Sabinova 3
130 00 Praha 3
Tel. 777 257 568
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.socialniporadenstvi.cz

 

 

mpo-logo