Konference k dluhové problematice

„Bílá vrána je ten, kdo se přijde poradit dříve, než se zadluží“, říká Kristýna Schreilová z Občanské poradny Remedium a doplňuje: „My už většinou ani nehasíme požár, ale spíš jen rozhrabáváme popel.“ I přesto ale z jejích úst nakonec zaznělo několik příběhů s dobrým koncem. Problémy s předlužením byly tématem konference, kterou pod záštitou náměstka pražské primátorky Petra Dolínka a předsedy Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP Patrika Nachera ve velké zasedací síni pražského Magistrátu dnes uspořádaly Asociace sociálního poradenství (ASP) a Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením (APZP) za podpory Asociace občanských poraden (AOP).

 

Podle náměstka Dolínka, který konferenci uvedl, pro občanské poradny platí, že dobrá rada je nad zlato. „Trochu pozdě jsme si uvědomili, že finanční gramotnost je jednou ze základních dovedností dnešního člověka, a tak ji až teď zavádíme do škol. To ale nestačí, musíme pomáhat i lidem, kteří mají školní docházku za sebou. Bezplatné občanské poradny jim mohou poradit, jak nenaletět podvodníkům, na co si dát pozor při uzavírání smluv, jak řešit problémy s dluhy. Praha poradenství podporuje, protože je v jejím zájmu, aby Pražané nekončili v exekucích a na ulici“. 

Dluhy ze spotřebitelských úvěrů, na nájemném, z neplacení pokut dopravnímu podniku, nesplacené pohledávky mobilních operátorů, neuvážené nákupy na předváděcích akcích od prodejců nechvalně známých jako šmejdi. To je jen letmý výčet toho, jak dluhy vznikají. Podle ředitele AOP Stanislava Skalického jsou příčiny vnitřní, jako je neschopnost člověka odložit spotřebu a malá finanční gramotnost, ale i vnější, jako snadná dostupnost úvěrů u nebankovních subjektů a absence legislativy v této oblasti. Do dluhů se ale dostávají i lidé bez vlastního zavinění, příkladem jsou matky samoživitelky, které nedostávají výživné, a stát není schopen jim pomoci.

Účastníci konference, mezi kterými byli i studenti středních škol zaměřených na sociální obory, měli možnost si vyslechnout i předsedu České asociace pečovatelské služby Jindřicha Kadlece, který upozornil na to, že pečovatelská služba kromě své hlavní činnosti poskytuje svým klientům i bezplatné sociální poradenství, a to buď přímo, nebo je pošle ke kolegům z občanských poraden. Právě senioři, kterým je pečovatelská služba nejvíce určena, patří mezi nejvíce ohrožené sociální skupiny. „Chovají se odpovědně, ale současnému světu financí často nerozumí.“

Konferenci zakončil Hynek Kalvoda, předseda ASP, který doporučil několik opatření ke zvýšení finanční gramotnosti Pražanů: „Praha by měla přijmout akční plán finančního vzdělávání a nastavit vlastní grantový systém, který by se zaměřil na různé skupiny ohrožených osob. „Využívat je třeba i nových technologií jako je internet, chat s odborníkem, blogy, facebook a podobně.“ Zvážit by se podle Kalvody měla i možnost zvýhodnit pronájem reklamních ploch pro subjekty, které nabízejí nebo provádějí finanční osvětu či poskytují bezplatné dluhové poradenství.

 

3.12.2015

Hynek Kalvoda, předseda ASP

Tel. 777 257 568

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.